Design and implementation of a software agent platform applied in E-learning and course management

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2004-08

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

In this thesis, we report an experience on constructing a software agent platform for development and implementation of software agent systems running with integrated e-learning and course management applications which are developed and running under different technologies. The proposed platform consists of an agent development framework namely JADE (Java Agent Development Environmet), a common database infrastructure serving to many different applications and the applications infrastructure running on different platforms. An example e-university application module which is an integrated course management software running on the proposed platform namely Course ON-LINE and an agent application running as an add-on utility to this application namely GAIA is explained in detail to demonstrate the use of the proposed application.
Bu çalışmada farklı teknolojiler kullanılarak geliştirilen ve farklı platformlarda çalıştırılmakta olan ve tümleşik yapıdaki uzaktan eğtim ve ders yönetimi araçları uygulamalarla birlikte çalışabilecek yazılım etmen sistemlerinin geliştirilebilmesini sağlayan bir yazılım geliştirme ve çalıştırma ortamı inşa etme deneyimi aktarılmıştır. Önerilen ortam JADE (Java Agent Development Environmet), isimli bir etmen geliştirme aracı, etmen sistemleri dahil tüm uygulamaların ortak kullandıkları bir veritabanı altyapısı, ve farklı ortamlarda çalışan ve farklı teknolojilerle geliştirilmiş uygulamaların altyapısından oluşmaktadır. Önerilen ortamın kullanılışını göstermek için tümleşik ders web sayfaları yönetim aracı olan ve e-üniversite uygulamalarının bir parçası olan Course ON-LINE ve onunla birlikte çalışan bir yazılım etmeni uygulaması olan GAIA uygulamaları detaylıca sunulmuştur.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 86-89)
xi, 115 leaves

Anahtar Kelimeler

Course management, E-learning, E-university, Software agents, Ders web sayfaları yönetimi, E-üniversite, Uzaktan eğitim, Yazılım etmenleri

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Erdoğan, G. (2004). Design and implementation of a software agent platform applied in E-learning and course management. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.