A framework implementing a suit of design patterns for web applications

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2002-09

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

With the rapid improvement, Internet applications became the main field in software development and hundreds of developers are working on web projects all over the world for meeting customer needs.The rapid increase in the web projects and the number of web developers has created a chaotic situation. Many of developers are deprived of a guide for developing a perfect Object Oriented code in these projects. We can overcome these problems by using a framework. The Framework relates many design patterns for solving Internet application development. Compared with a loose collection of patterns, the framework provides rules for design patterns to work together to solve a set of related problems.Relating many design patterns for solving Internet application development, the framework provides rules for design patterns to work together to solve a set of related problems,initials a collection of co-related design patterns.
Internet projeleri çok hızlı bir gelişimle, yazılım geliştirmede ana alanlardan biri haline geldi. Günümüzde binlerce yazılım geliştirici müşteri isteklerini karşılamak için bu alanda çalışmaktadır. Fakat Internet alanındaki bu hızlı gelişim ve programcıların sayısındaki artış kaotik bir durum yaratmıştır. Bir çok kullanıcı bu projelerde Object Oriented kod geliştirmede onlara yardımcı olacak bir kılavuzdan yoksundur. Bir framework yapısı kullanarak bu problemlerle başa çıkabiliriz. Framework Internet programlama alanındaki bir çok design pattern'i ilişkilendirecektir. Patternler arasındaki zayıf ilişkilere kıyasla,framework design patternlerin problemleri çözmesi için kurallar getirir. Framework Internet uygulamalarının geliştirilmesi sırasında ortaya çıkacak problemlerin çözümü için bir çok pattern'i ilişkilendirir. Ayrıca patterların bir araya gelerek bir çözüm oluşturmaları için gerekli kuralları koyar.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 144-146)
xii, 147 leaves

Anahtar Kelimeler

Design patterns, Framework, Object oriented programing, Web programming, Design patternleri, Nesne yönelimli programlama, Web programlama

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Kılavuz, A., (2002). A framework implementing a suit of design patterns for web applications. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.