Compress and forward based cooperation strategies in wireless networks

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011-09-09

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Cooperative Communications are emerging as an alternative technology to MIMO Communications. In this thesis, we first summarize information theoretical anal- ysis of known channel types and also consider three fundamental relaying tech- niqııes known as Amplify and Forward, Decode and Forward and Compress and Forward. We propose two compress-and forward based cooperation protocols for a two-user multiple access channel, and obtain their achievable rate regions. The perfornıance of the proposed models are is compared with the performance of other two-user cooperative protocols proposed in literatüre.
İşbirlikli haberleşme, çok girişli çok çıkışlı sistemlere alternatif gelişmekte olan bir teknolojidir. Öncelikle bu çalışmada bilgi kuramsal kanal tipleri özetlenecek olup bilinen röle protokollerine; Yükselt-İlet, Çöz-İlet ve Sıkıştır-İlet değinilecektir. Sıkıştır-İlet tekniğini kullanan iki kullanıcılı işbirlikli ağ modeli için erişilebilir hız bölgesi türetilecektir. Ayrıca önerilen ağ modelinin başarımı, literatürde önerilmiş diğer iki kullanıcılı sistemlerin başarımları ile kıyaslanmıştır.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 51-54)
xi, 59 leaves

Anahtar Kelimeler

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Güneş, M. (2011). Compress and forward based cooperation strategies in wireless networks. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.