André Breton ve sürrealist resim ilişkisi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011-09-21

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Bu tezin temel amacı, sürrealizmin kurucusu olan Andre Breton ve sürrealist resim arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu tezde öncelikle sürrealizmin tarihsel arkaplanı sunulmuştur. Sonraki bölüm Andre Breton'un hayatı hakkında kronolojik bilgilerle okuyanlara bilgi vermektedir. Son olarak, Andre Breton'un yazmış olduğu makaleler, kitaplara odaklanarak, Breton'un bir sanatsever, bir entelektüel ve bir sanat teorisyeni olarak sunulması amaçlanmıştır.
The main aim of this thesis is to clarify the relationship between Andre Breton, the founder of surrealism and the sürrealist painting. First of ali, in this thesis, surrealism's historical background have been presented. The next part have designed to acquaint the readers about Andre Breton's life with chronological information. In conclusion, by focusing Breton's articles and books about sürrealist art, to represent Andre Breton as an art-lover, intellectual and art theorist have been aimed.

Açıklama

Text in Turkish ; Abstract: Turkish and English
Includes bibliographical references (leaves 81-84)
x, 85 leaves

Anahtar Kelimeler

20. yüzyıl sanatı, André Breton, Resim, Sürrealist sanat, Sürrealizm, Sürrealizm ve resim, 20th century art, Painting, Surrealist art, Surrealism, Surrealism and painting

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Güngör, A. (2011). André Breton ve sürrealist resim ilişkisi. İstanbul: Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.