Ipcube personal firewall on linux

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2004-06

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

The aim of this project is to developing a personal firewall which will have functionalities in a regular firewall also will have the missing functions like configuring firewall from any platform and any location via internet or local network. There is no many user-friendly personal firewalls works on Linux operating system. In the beginning of this study differences and common properties of firewalls examined. IPCUBE is designed and developed to collect good features of firewalls on a personal firewall. It provides stable, secure open sourced, web- based, highly configurable and easy maintained Linux Firewall. IPCUBE is designed on Iptable future of Linux. It uses Iptable commands to check and manage network with packet filtering concept. Its web-based console provides easy and highly configurable options to the non-technic users. All of the TPCUBE's functionalities can be managed on this web-based console. The aim is to continue our improvements on IPWALL as gateway firewall and IPCUBE as personal firewall and share our knowledge of this project in open source community.
Bu çalışma ile Linux işletim sistemi üzerinde kişisel "Firewall" güvenlik programı, tasarlamak ve geliştirmek amaçlanmıştır. Linux işletim sistemi üzerinde çalışabilen şu an kullanıcı dostu arayüzü bulunan kişisel firewall sayısı çok azdır. Çalışma ile mevcut bulunan diğer programların özellikleri incelenmiş, eksik yanları ortak özelikleri çıkartılmış, mümkün olduğu kadar iyi özellikler bir araya getirilerek IPCUBE programı tasarlanarak geliştirilmiştir. IPCUBE internet tabanlı, kullanıcı dostu basit bir arayüze sahip, paket filtreleme mantığı ile çalışan, temel "firewall" özelliklerini bünyesinde barındıran bir network güvenlik programıdır. Linux işletim sistemi üzerinde olduğundan açık koda sahiptir. IPCUBE kişisel firewall olarak geliştirilirken, IPCUBE'un gateway versiyonu da paralel proje olarak tamamlandı. Her iki projede de amaç Linux dünyasına kişisel ve gateway firewall'lar kazandırmak ve kazanılan deneyimi ilgili insanlarla paylaşmaktır.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 43-44)
x, 105 leaves

Anahtar Kelimeler

Firewall, Linux, Iptables, Personal firewall, Packet filtering, Security, Policies web-based, , Güvenlik, Paket filtreleme

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Pamukçu, Ö. A. (2004). Ipcube personal firewall on linux. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.