Investigating the engagement of private security services as a means of countering Boko Haram in Nigeria

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2023-06-23

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Despite the efforts of the Nigerian military and other security forces to date, Boko Haram remains a significant threat to the country, and the potential role of private security services in combating this threat is largely unknown. Therefore, it is critical to examine the effectiveness of private security services in combating Boko Haram in Nigeria, focusing on the role of Specialized Tasks, Training, Equipment, and Protection Limited (STTEP) and the perceptions and experiences of key stakeholders. Drawing on a qualitative case study methodology, this study thus fills a critical gap in understanding the security landscape in Nigeria by shedding light on the potential role and impact of private security services in the fight against Boko Haram. The study’s findings underscore the pivotal role that private security companies can play in the fight against Boko Haram in Nigeria. This is especially true for companies that have counterinsurgency experience in Africa and can gain the trust of local communities. In addition, the study highlights the critical importance of cultural sensitivity, commitment to long-term sustainability, respect for human rights, and strategic alliances to achieve lasting stability and effectiveness in counterterrorism. The study then underscores the compelling need for sound regulations, comprehensive training for personnel, and well-designed strategies specifically for private security companies in Nigeria. These findings are intended to guide policymakers, practitioners, and academics involved in security, counterinsurgency, and counterterrorism. Applied to a broader context, these findings also hold significant potential for developing more effective strategies in response to security threats, not only in Nigeria but also in other countries facing similar security challenges, underscoring the wider significance of these findings.
Bugüne kadar Nijerya ordusu ve diğer güvenlik güçlerinin çabalarına rağmen, Boko Haram ülke için önemli bir tehdit olmaya devam etmektedir ve özel güvenlik hizmetlerinin bu tehditle mücadeledeki potansiyel rolü büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu nedenle, özel güvenlik hizmetlerinin Nijerya’daki Boko Haram ile mücadeledeki etkinliğini incelemek, özellikle Specialized Tasks, Training, Equipment, and Protection Limited (STTEP) isimli şirketin rolüne ve ana paydaşların algı ve deneyimlerine odaklanmak kritik önem taşımaktadır. Niteliksel bir durum çalışması metodolojisi kullanan bu çalışma, özel güvenlik hizmetlerinin potansiyel rolü ve Boko Haram ile mücadeledeki etkisi konusunda ışık tutarak Nijerya’daki güvenlik manzarasını anlamadaki kritik bir boşluğu doldurur. Çalışmanın bulguları, özel güvenlik şirketlerinin Nijerya’daki Boko Haram ile mücadelede oynayabileceği hayati rolü vurgular. Bu, özellikle Afrika'da karşı isyan deneyimi olan ve yerel toplulukların güvenini kazanabilen şirketler için geçerlidir. Ayrıca, çalışma, kültürel duyarlılığın, uzun vadeli sürdürülebilirliğe bağlılığın, insan haklarına saygının ve stratejik ittifakların, terörle mücadelede kalıcı istikrar ve etkinliği sağlama konusunda kritik önemini vurgular. Çalışma, daha sonra sağlam düzenlemeler, personel için kapsamlı eğitim ve Nijerya’daki özel güvenlik şirketleri için özellikle tasarlanmış stratejiler ihtiyacını vurgular. Bu bulgular, güvenlik, karşı isyan ve terörle mücadele ile ilgilenen politika yapıcıları, uygulayıcıları ve akademisyenlere rehberlik etmek amacıyla tasarlanmıştır. Daha geniş bir bağlama uygulandığında, bu bulguların, sadece Nijerya’da değil, benzer güvenlik zorluklarıyla karşı karşıya olan diğer ülkelerde de güvenlik tehditlerine karşı daha etkili stratejiler geliştirme potansiyeli vardır, bu da bu bulguların daha geniş anlamını vurgular.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 55-69)
x, 72 leaves

Anahtar Kelimeler

Boko Haram, Nigeria, Private security services, Counterterrorism, Nijerya, Özel güvenlik hizmetleri, Terörle mücadele

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Bamigboye, O. M. (2023). Investigating the engagement of private security services as a means of countering Boko Haram in Nigeria. İstanbul: Işık Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.