A mobile agent platform and an example agent application

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2004-10

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Use and adaptation of software agents in a wide variety of applications are highly expected since they are particularly useful in distributed applications involving peer-to-peer processes. They tend to be applied in many areas such as, searching the internet, finding resumes, retrieving and analyzing documents, shopping,auctions,emaillings,distributed control and monitoring and e-commerce. The term 2mobile agent3 was introduced by Telescript, that supports mobility at the programming language level. Many mobile agent systems including enviroments , languages, supporting software and modelling/simulation tools for MAS(Multi Agent System) development followed such as JACK,JADE,ZEUS,DECAF,Voyage, AgentTool, most implemented in Java , which already supports mobile code, but also in scripting languages, such as Tcl/T kor Python. Mobile agents seem suitable for applications, such as electronic commerce , system administration and management(especially network management), and information retrieval. The purpose of this thesis is to introduce and agent platform to develop mobile agents systems by presenting an simole example which includes various kinds of agents.
Yazılım ajanı uygulamalarının özellikle eşgörevli işlere ve dağıtımı mimariye sahip sistemlerde çalışan bir çok değişik alandaki uygularmara uyarlanabilirliği ve yaygın olarak kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor. Uygulama alanı çok çeşitli olmakla beraber bazılarını , internette arama, alışveriş yapma ve açık arttırmalara katılma,akıllı doküman analiz etme ve bilgi toplama, yaygın kontrol ve yönetim, elektronik ticaret şeklinde sayabiliriz. 2Mobile Ajan3 ilk defa mobilliği programlama dili seviyesinde destekleyen Telescript tarafından tanıtıldı. Bunu JACK, JADE, ZEUS, DECAF, Voyager, AgentTool gibi bir çok mobil ajan sistemi izledi, birçoğu mobil yazılım kodu destekleyen Java prgramlama dilinde uygulamaya konuldu bazıları ise Tcl/T or Python gibi betik bir dilde yazılmıştı. Bu tezin amacı bir mobil ajan geliştirme ve uygulama paltformu hazırlamak ve bir uygulama ile çalışma prensiplerini tanıtmaktır.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 62-63)
X, 63 leaves

Anahtar Kelimeler

Mobile agents, Ontology, Schedular applications, Software agents, Ajanda uygulamaları, Mobil ajanlar, Ontolojiler, Yazılım ajanları

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Aydın, E., (2004). A mobile agent platform and an example agent application. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.