Siyahi kahramanın yolculuğunda beyaz ırkın rolü

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2021-04-30

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Amerika Birleşik Devletleri’nde derin bir geçmişe sahip olan siyahilere yönelik ötekileştirme ve ayrımcılık Hollywood filmlerinin de konusu haline gelmiştir. ABD politik ve sosyal hayatında siyahilere yönelik ötekileştirme ve ayrımcılık, sinemaya yansırken, ayrımcılıkla mücadele eden siyahinin, giriştiği bu mücadeleyi çoğunlukla beyaz bir kurtarıcı yardımı ile kazandığı görülmektedir. Filmin kahramanı yolculuğunu tamamlarken bu yolculuğun başarı ile sonuçlanmasını sağlayan beyaz bir kurtarıcıdır. Bu çalışmada “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” yöntemi ile, 2000’li yıllardan sonra çekilen, siyahilere yönelik ötekileştime ve ayrımcılığı konu alan Akademi ödüllü The Help (2012, Taylor), 12 Yıllık Esaret (Mcqueen, 2014), Fences (Washington, 2016) ve Green Book (Farelly, 2018) filmleri üzerinden siyahi kahramanların dönüşümünde beyaz kurtarıcının rolü incelenmektedir.
Othering and discrimination against blacks, who have a deep history in the United States, have also become the subject of Hollywood movies. While marginalization and discrimination against blacks in the US political and social life is reflected in the cinema, it is seen that black people who struggle with discrimination mostly win this struggle with the help of a white savior. The protagonist of the movie is a white savior who completes his journey and ensures that this journey ends in success. In this work, the method of which is the "Hero's Journey" model created by Joseph Campbell, the Black-based Academy Award winner The Help (2012, Taylor), 12 Years of Slavery (Mcqueen, 2014), Fences (Washington, 2016). ) and Green Book (Farelly, 2018), examining the role of the white savior in the transformation of black heroes.

Açıklama

Text in Turkish ; Abstract: Turkish and English
Includes bibliographical references (leaves 70-79)
ix, 80 leaves

Anahtar Kelimeler

Ayrımcılık, Beyaz kurtarıcı, Kahramanın yolculuğu, Ötekileştirme, Siyahi kahraman, Black hero, Discrimination, Hero's journey, Othering, White savior

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Şentürk, S. (2021). Siyahi kahramanın yolculuğunda beyaz ırkın rolü. İstanbul: Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.