Sürreal filmlerin psikedelik tarzda hareketli afiş olarak yorumlanması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2018-01-19

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Sinemanın ilk zamanlarında film jenerikleri olarak karşımıza çıkan hareketli grafikler günümüzde çeşitlilik kazanmıştır. Bu çeşitlilik teknolojiyle bağlantılı olarak farklı mecralarda karşımıza çıkmaktadır. Bu mecralardan birisi de hareketli afişlerin sunulacağı ekranlar olmuştur. Henüz yeni bir iletişim aracı olan hareketli afişler ilk örneklerini sosyal medya, web siteleri ve dijital sokak tabelalarında göstermeye başlamıştır. Kapalı ve açık alanlarda kullanılan sanatsal veya ticari amaçlarla tasarlanan film afişleri filmin kavramsal içeriğiyle alakalı olmalıdır. Bu tez çalışmasında filmlerin kavramsal ve görsel açıdan sürreal olanı nasıl temsil ettiği incelenmiş olup psikedelik stil ile ilişkisi araştırılmıştır. Sürreal sinema ile psikedelik stil arasında benzer görsel anlatımlar olduğu saptanmıştır. Hareketli grafikler psikedelik açıdan incelenmiş olup sürreal filmler metafor ve imgeler aracılığıyla hareketli afiş olarak tasarlanmıştır. Hareketli afişlerde tasarım unsurlarına değinerek bu alanda örnek alışmalar tasarlamak amaçlanmıştır.
Starting as movie trailers, motion graphic has enlargened its variety until today. This variety can come in different medium forms, depending on technological developments. Screens are one such for mediums that are mentioned. Being just a fresh visual communication, motion posters, its very roots started appearing on social media, web sites and digital outdoor screens. Regardless of being created for commercial or artistic purposes, indoor or outdoor movie posters must be related to movies themselves in conceptual ways. This thesis project is aimed to research how movies represented in surreal style, both visually and conceptually and their connections with psychedelic style. It is determined that there are similar visual expressions between both movements. Their ways of expressions with symbols and imagery is put out. Motion graphic was examined in psychedelic perception and surreal movies were designed as motion posters thanks metaphors and imagery. With the touch of design elements, samples are created in this field as the purpose of this research.

Açıklama

Text in Turkish ; Abstract: Turkish and English
Includes bibliographical references (leaves 105-108)
xii, 109 leaves

Anahtar Kelimeler

Afiş, Hareketli afiş, Hareketli grafikler, Psikedelik stil, Sinema, Sürreal, Sürreal film, Cinema, Motion graphic, Motion poster, Poster, Pshycedelic style, Surreal cinema, Surrealism

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

İzci, A. (2018). Sürreal filmlerin psikedelik tarzda hareketli afiş olarak yorumlanması. İstanbul: Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.