An application of niche marketing from Turkish pharmaceutical sector; orphan drugs

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2016-06-23

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

English; Within this research, with the application of niche marketing to the Turkish pharmaceutical sector the issue of orphan drugs and treatment of rare diseases which are not only Turkey's but also other countries’ problem are evaluated from the marketing point of view. The point which the private and public organizations play crucial role, the aim of this cooperative work is not only to increase its revenue but also its goodwill at pharmaceutical sector. Different areas where public and private organizations work, importance of new product development and R&D, importance of public health, and importance of public education about the usage of appropriate medicine in an appropriate way (rational usage of medicines) are some of the examples. Throughout this research, the subject of orphan medicines and treatment of rare diseases are being evaluated from the perspective of a private pharmaceutical company's niche marketing applications. Within context of this research, the subjects of legislation contents and market dynamics which are assumed to have a direct link to the niche marketing application of orphan medicines and treatment of rare diseases. A course of action and possible research made within the context of niche marketing applications which are believed both to increase the goodwill of the company in the market and to alleviate a public health concern while putting forth improving the health conditions of public with maintaining the financial returns at a sufficient level are emphasized with detailed explanations.
Türkçe; Bu araştırmada niş pazarlama uygulamalarının Türk ilaç sektörüne uygulanması ile sadece Türkiye değil ancak diğer ülkelerin yaşadığı en büyük sağlık sorunlarından biri olan yetim ilaç ve nadir görülen hastalıkların tedavisi sorununa pazarlama bakış açısı ile ele alınmıştır. Hem özel sektörün hem de devletin önemli bir rol oynadığı bu noktada, ortak yapılacak araştırmalar ile Türk ilaç sektörü hem gelirini artırması hem de marka değerini yükseltmesi amaçlanmıştır. Devlet ile özel sektörün ortaklaşa çalışacağı farklı alanlar, yeni ürün geliştirme ve AR&GE'nin önemi, halk sağlığının önemi ve halkın doğru ilacı doğru bir biçimde kullanması ile ilgili eğitimler örnek verilen araştırmalardan bazılarıdır. Araştırma boyunca yetim ilaçlar ve nadir hastalıklar konusu özel bir ilaç şirketinin niş pazar uygulamaları bakış açısıyla ele alınmıştır. Araştırmanın kapsamı içerisinde bu alanda yatırım yapmak isteyen bir ilaç firmasının karşılaşabileceği aynı zamanda yetim ilaçlar ve nadir hastalıklar niş pazar uygulamasını doğrudan etkileyebilecek mevzuat içeriği ve pazar dinamikleri de detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Firmanın, hem pazarda iyi bilinirliğini artıracak hem de toplumsal bir sağlık sorununa çözüm olacak şekilde, insan sağlının iyileştirilmesini ön plana alırken aynı zamanda finansal geri dönüşünü de yeterli seviyede tutacak bir dizi eylem planı ve muhtemel araştırmalar niş pazarlama kapsamında detaylı anlatımlarla vurgulanmıştır.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 126-129)
140 leaves

Anahtar Kelimeler

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Taştekin, A. T. (2016). An application of niche marketing from Turkish pharmaceutical sector; orphan drugs. İstanbul: Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.