Covid-19 salgını sürecinin gıda ürünleri ambalaj tasarımına olan etkisi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2022-06-15

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Ambalaj, ürünü koruyabilmesi ve tüketiciye ulaştırabilmesinde önemli bir görevi üstlenmektedir. Özellikle insan yaşamını doğrudan etkileyebilecek gıda ürünlerinin fiziksel ve kimyasal etkilerinin yaşanmaması için doğru malzeme seçimiyle birlikte ürün bilgilerinin doğru ve net aktarılabildiği görsel tasarıma sahip olmasıyla tüketicinin sağlıklı ve güvenilir ürün satın almasını sağlamaktadır. Günümüzde insan sağlığını tehdit altına alan Covid-19 virüsünün 2019 yılında Çin’de ortaya çıkması ve tüm dünyaya yayılarak salgın haline gelmesi insan hayatında değişikliklere yol açmıştır. Bu değişim, tüketicilerin gıda ürünlerindeki satın alma davranışlarını ve ambalaj tasarımı özelliklerini de etkilemektedir. Türkiye’deki tüketicilerin satın alma davranışlarının incelendiği bu çalışmada, 158 kişinin katılım gösterdiği anket sonuçlarının analizine göre satın alma sürecinde, ürün tercihlerinden ve tüketim süresine kadar ambalaj tasarımında dikkat edilen fonksiyonlara sahip olan bir ambalaj tasarımı önerilmektedir.
Packaging plays an important role in protecting the product and delivering it to the consumer. Especially, it enables the consumer to purchase healthy and reliable products with the right material selection and a visual design where product information can be conveyed accurately and clearly in order to avoid the physical and chemical effects of food products that may directly affect human life. The emergence of the Covid-19 virus, which threatens human health today, in China in 2019 and its spread to the whole world, has led to changes in human life. This change also affects the purchasing behavior and packaging design features of consumers in food products. In this study, which examines the purchasing behavior of consumers in Turkey, according to the analysis of the survey results in which 158 people participated, in the purchasing process, a packaging design that has the functions considered in packaging design from product preferences to consumption time is suggested.

Açıklama

Text in Turkish ; Abstract: Turkish and English
Includes bibliographical references (leaves 76-80)
x, 86 leaves

Anahtar Kelimeler

Ambalaj, Ambalaj tasarımı, Gıda ambalajı, Covid-19 salgını, Tüketici davranışı, Package, Packaging design, Food package, Covid-19 pandemic, Consumer behaviour

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Ceylan, İ. (2022). Covid-19 salgını sürecinin gıda ürünleri ambalaj tasarımına olan etkisi. İstanbul: Işık Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü.