Interoperability and e-government services: an example

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Interoperability is a key concept to the understanding of the changes in progress in e-government. These changes are made gradually and with a phased implementation. The thesis aims to define the interoperability and its usage in e-government services by focusing on core web service technologies and their standardization works upon e-government services. Successful examples and standardization works done were examined and used in order to support my thesis' definitions with examples. Technical aspects of interoperability is detailed and presented to complete the information given in the thesis. This thesis presents one of the applicable examples which are just to give the idea of this thesis.
Bu tez sistem ve servislerin birlikte çalısmaları ve bu teknolojilerin e-devlet uygulamalarında nasıl kullanıldığını anlatmaktadır. Birlikte çalısmanın e-devlet uygulamaları için olusturduğu önem detaylıca anlatılmaktadır. Birlikte çalısan sistemlerin hangi teknolojileri kullandıkları ve bu teknolojileri kullanırken olusturdukları kalıpların hangi oranda basarılı olduğu incelenmistir. Birlikte çalısan sistemleri kurarken teknolojik olarak islemlerin temelinde yatan sema ve teknolojik lisanların detayları da konuya detay kazandırmak amaçlı verilmistir. Tüm birlikle çalısma sartlarını yerine getiren sistemlerde yasanan zorluklar ve kurulmayaçalısılan yapılardan da özet olarak bahsedilmistir. E-devlet uygulamaların avrupadan ve türkiyeden örneklerine yer verilmis ve bu örneklerin hangi servisler ile e-devlet oldukları bildirilmistir. Öğrenilen ve örneklenen bilgilerin esliğinde, birlikte çalısma ve e-devlet konusunu tamamlayan bir uygulama geliştirilmiştir.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 49-51)
ix, 53 leaves

Anahtar Kelimeler

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Gövsa, T. (2009). Interoperability and e-goverment services: an example. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.