Decision making and Yarsoy decision support tool

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2002-09

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Işık Üniversitesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess
Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 United States

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

Every human makes decisions in the course of his interactions with the world and other human acting in the world. To make good decisions, we need knowledge about events that occur in the world and preferences we have. Decision Support Systems try to gather information, keep it in database, classify it, give a fast and easy access to his information and by analyzing it help user to make consistent decisions. In this thesis a model driven decision support tool with the name 2YARSOY3 is developed using designated decision making models. It is developed using C++ Builder 5.0 programming tools. YARSOY is very flexible, user friendly and unique with its models. It can be used for a daily life decisions such as car or job choices, employee selection, vote selection and swot analyses. People usually make decisions by taking three or five factors into account. In order to attain the existent objectives, the events, factors and alternatives that will realize the objective must be analysed cearfully. This program gives us opportunity to evaluate, compare and analyse the events and alternatives in detail based on mathematical methods.
Her insan gerek yasami gerek diğer insanlarla olan etkilesiminde bircok kararlaralır. Alınan bu kararlar, insanın yasamını yonlendırmede etkili olcaktir. Dolayısyla hayatta ulasacagimiz mevkiye, mutlulugumuza bu kararların etkisi muhakkaktır. İyi kararlar alabilmek için de dünya üzerinde bizi etkileyen olaylari takip etmeli tercihlerimiz üzerinde yeterli bilgiye sahip olmaliyiz.. Karar Destek Sistemleri ihtiyaciniz olan bu bilgileri toplamaya çalışır, databasinde saklar, sınıflandır, gerektiğinde bu bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlar ve toplanan bu bilgileri analiz ederek kullanıcıların daha iyi ve istikrarlı kararlar almasına yardımcı olur. Bu tezde yetkin karar verme modelleri kullanılarak C++ Builder 5.0 ile ''YARSOY'' adında model tabanlı karar destek programı geliştirilmiştir. YARSOY kullanımı kolay, esnek ve modelleriyle güçlü bir karar destek programıdır. YARSOY kullanımı kolay, esnek ve modelleriyle güçlü bir karar destek programıdır. ''YARSOY'' araba, iş, işçi, parti seçimi ve benzeri bircok kararinizi vermek için kullanılabileceği gibi olayların (ihale gibi) güçlü ve zayif noktalarıni ve fırsatların gorulmesine yardımcı olan analizlerin yapılmasındada kullanılabilir. İnsanlar genellikle karar verirken üç veya beş etkeni gözönünde bulundurarak karar alırlar. Bu program hedefimizi etkileyen olayları, etkenleri, alternatifleri matamatiksel modellere dayanarak daha deteyli ve geniş kapsamlı bir şekilde hesaplanmasına, karşılaştırılmasına ve analiz edilmesine olanak sunulmaktadır.

Açıklama

Text in English ; Abstract: English and Turkish
Includes bibliographical references (leaves 67-71)
x, 82 leaves

Anahtar Kelimeler

C++ Builder 5.0., Decision, Model driven decision support tool, Preferences, Karar verme, Model tabanlı karar destek programı

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Atasoy, E. (2002). Decision making and Yarsoy decision support tool. İstanbul: Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.