Türkiye’nin Kuzey Irak politikasında değişim: Turgut Özal ve Tayyip Erdoğan dönemleri karşılaştırmalı analizi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2017

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/closedAccess

Araştırma projeleri

Organizasyon Birimleri

Dergi sayısı

Özet

1960’lardan itibaren Türk politika yapıcıları Irak’taki Kürt hareketine karşı mesafeli bir tutum takınmış ve benzer olayların Türkiye’de de yaşanmasından kaygı duymuşlardır. Fakat, Türkiye, öncelikle 1990’ların başında, sonra da 2007/2008 yıllarından itibaren, Kuzey Irak’a karşı mesafeli tutumunu bir tarafa bırakarak, aktif ve Iraklı Kürtlerle yakın ilişkiler geliştirme odaklı politikalar izlemiştir. Bu çalışmada, söz konusu iki dönemde Türkiye’nin Kuzey Irak politikası değişikliklerinin ne kadar lider kaynaklı olduğu ve ne ölçüde yapısal/çevresel unsurların etkisiyle gerçekleştiği sorularına yanıt aranmaktadır.
Since the 1960s, Turkish policymakers have developed a distant attitude towards the Kurdish movement in Iraq and they have been concerned about the possibility of similar developments taking place in Turkey. However, in the early 1990s, and then from 2007/2008 onwards, Turkey left its distant attitude towards northern Iraq and pursued an active policy developing close relations with the Iraqi Kurds. This paper explores to what extent Turkey's foreign policy change towards northern Iraq in these two periods constituted leader-driven change and to what extent these changes resulted from structural/environmental factors.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Dış politikada değişim, Kuzey Irak, Tayyip Erdoğan, Turgut Özal, Türk dış politikası, Foreign policy change, Leadership, Northern Iraq, Tayyip Erdogan, Turgut Ozal, Turkish foreign policy, Turkish foreign-policy

Kaynak

Uluslararası İlişkiler

WoS Q Değeri

Q4
Q4

Scopus Q Değeri

Q2

Cilt

14

Sayı

56

Künye

Kayhan Pusane, Ö. (2017). Change in Turkey's Northern Iraq Policy: A comparative analysis of Turgut Ozal and Tayyip Erdogan's tenures. Uluslararasi Iliskiler,14(56), 39-53. 10.33458/uidergisi.515813.